The Museum

רפי אתגר - אוצר ראשי ומנהל אמנותי

רפי אתגר

אתגר נולד בירושלים באוגוסט 1947 וסיים את לימודיו באקדמיה לאמנות בצלאל.

כאוצרו של המוזיאון הוא מקיים בו מאז הקמתו תערוכות בנושאים המצויים במרכז השיח הציבורי וברוח זכויות האדם והחובה האזרחית, זאת מתוך מחוייבות ואמונה במטרה להביא לשינוי ערכי וחברתי באמצעות אמנות עכשווית במיטבה מן הארץ ומן העולם.

בשנים אלו אוצר אתגר את התערוכות: "סוף הדרך" (2005), על האלימות בחברה הישראלית / "שווים ושווים פחות" (2006), תערוכה העוסקת בסוגיות של אפליה, ניצול והשפלה, במטרה לעורר את המודעות והרגישות החברתית / "חיים חשופים" (2007), על ההשלכות האישיות והציבוריות של מקרים בהם מצב חירום זמני הופך ללגיטימי ומתמשך / "רעידת אדם" (2008), על מרכזיותה של החרדה ביחסי הגומלין של האדם עם עולמו ובחינת הדינאמיקה של היחסים החברתיים והפוליטיים / "אדם אדמה" (2009), על המפגש המורכב בין אדם לסביבה ובין אדם לטבע / "בית בלי בית" (2010), תערוכה הבוחנת את תהליך הפוליטיזציה של הבית והיחס בין הבית הפרטי למדינה / "זכות המחאה" (2010), על הזכות למחות ועל החובה הנדרשת בעקבותיה / "סוף מערב" (2011), על ההתנגשות בין האסלאם למערב ותוצאותיה האפשריות / "מעבר לזיכרון" (2012), חושפת את הדימויים מארכיון ההדחקה וההכחשה של הפחדים והחרדות שחווינו, מתוך ניסיון לבדוק באמצעותם תרחישים עתידיים הצפויים לנו ולעולמנו ולהעזר בהם כדי למנוע את החזרה על שגיאות העבר / "בשר ודם" (2013), בוחנת את מערכת היחסים הקשה המתקיימת בין בני האדם וחיות אחרות, וקוראת לנו להביט בבשר ובדם כמרקם המחבר את כל משפחת החי, ואנו בתוכה / "כל אדם נושא חדר בתוכו" (2013), על הבדידות כתופעה המשפיעה יותר ויותר על בני האדם בעידן העכשווי / "הלוך הלכו העצים למשוח עליהם מלך" (2014), על משבר המנהיגות שאנו חווים בישראל וברחבי העולם / "מרחב לא מוגן" (2015), על שאלת אחריותו ומידת יכולתו של הפרט ליצור שינוי חברתי ופוליטי / "לא תעשה לך" (2017), על יחסי הגומלין בין האמונה והאמנות המגששים את דרכם זה אל עבר זה / "כלואות" / (2018), על עולמן הפנימי של נשים, תוך זיהוי מקרים של פגיעה והחלשה המתרחשים הן במרחב הפרטי והן במרחב הציבורי / "השאלה של הירושימה" (2019), על ההשלכות של השמדה מוחלטת של האנושות עצמה תוך שימוש בטכנולוגיה אותה היא מפתחת / "אפילו העצים מדממים" (2019), על המשמעויות האסתטיות, התרבותיות, הלאומיות והפוליטיות שבין עצים ואנשים.

בשנת 2000 יוזם אתגר את תערוכת COEXISTENCE, תערוכת חוצות רחבת מימדים אשר משתתפים בה אמנים בעלי שם מרחבי העולם. התערוכה שהוצגה במרכזי יותר מ-35 ערים ביבשות שונות קוראת לכבוד הדדי בין בני האדם, העמים והדתות השונות ובארועי הפתיחה שלה נוכחים מנהיגי המדינות אליהם מגיעה התערוכה במסעה העולמי.

במהלך שנים אלו אתגר מרצה ומנחה פרויקטים באקדמיות מרכזיות לאמנות ברחבי אירופה וביניהן,
National College of Art and Design, Dublin; Akademie der Künste, Berlin Akademie der Bildenden Künste, Vienna; Hochschule der Künste, Zurich; Akademija Likovnih Umjetnosti, Sarajevo; Kunstakademie, Düsseldorf; Staatliche Akademie der Bildenden Künste, Stuttgart

בין השנים 1990 – 1999 הוא מוזמן לשמש אמן הבית ויועץ אמנותי להוצאת הספרים החשובה S. FISCHER בגרמניה. בתפקידו זה הוא יוצר למעלה מ-300 כרזות בעקבות ספרים ומצייר יותר מ-1,000 עטיפות לכותרי ספרים. פגישותיו עם סופרים חשובים איתם עבד בתקופה זו, יצרה עבורו חיבור מרתק בין עולם הספרות והאמנות.

בשנים אלו הוא ממשיך להשתתף כאמן בתערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בארץ וברחבי העולם. כמו בין היתר בתערוכת יחיד: במוזיאון ישראל, הביתן לעיצוב (1995), במוזיאון הלאומי לכרזות בגרמניה, אסן (1998), באוניברסיטת הרווארד, בוסטון ארה"ב, ספריית ווידנר (1990) ועבודותיו מתפרסמות בכתבי עת מובילים בעולם.